Ceny nemovitostí v 1. čtvrtletí 2015 mírně vzrostly, nejvíce byty, nejméně rodinné domy

Středa, Listopad 11, 2015 - 08:04

Ceny nemovitostí určených k bydlení mírně rostou. Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky, tzv. HB Indexu, v prvním čtvrtletí letošního roku potvrdil mírný setrvalý růst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Prvenství v tempu růstu po dlouhé době zaznamenaly byty, a to s celým jedním procentním bodem. Naopak nejmenší růst zaznamenaly ceny rodinných domů, a to o 0,5 procentního bodu. Ty následovaly pozemky s růstem o 0,9 procentního bodu.

Trend mírného růstu cen rezidenčních nemovitostí, kdy nejvíce rostly ceny bytů a nejméně ceny rodinných domů, byl podpořen nízkými úrokovými sazbami i pozitivní náladou na českém realitním trhu, kterou zdokumentoval i Český úřad zeměměřičský a katastrální, který uvedl, že v loňském roce došlo k 14% nárůstu vkladů vlastnického práva.

Za výrazným nárůstem poptávky po úvěrech na bydlení stojí dva klíčové faktory. Tím prvním jsou bezpochyby historicky nejnižší úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Druhým byl rychlý start hypotečního trhu v letošním roce, na němž má podíl pravděpodobně i velice mírná zima, která umožnila zahájit stavební práce o několik týdnů dříve než v předešlých letech.

 

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB Indexu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB Index Hypoteční banka zveřejňuje čtvrtletně.

 

HB Index v 1. čtvrtletí 2015 – Bytové jednotky
 


HB Index v 1. čtvrtletí 2015 – Bytové jednotky
Autor: Hypoteční banka

„Ceny bytových jednotek si podle HB Indexu nadále udržují tempo mezičtvrtletního růstu okolo 1 %. Letos tak očekáváme, že se cenová úroveň dostane nad výchozí úroveň z ledna 2010. Na rozdíl od loňského roku byly v prvním čtvrtletí hlavními tahouny cenového růstu mimopražské lokality. Nejvyšší nárůst cen byl dosažen v Jihomoravském a Zlínském kraji, zatímco na Pardubicku ceny mírně klesaly. Vývoj v Praze – růst o 0,6 % – byl pod celorepublikovým průměrem. Prodeje novostaveb v Praze i Brně mírně rostly, a to včetně cen bytových jednotek v nich. Ty se u nových projektů zvýšily o více než 1 %. V Praze letos očekáváme rekordní prodeje, neboť developeři nyní uvádějí na trh i velké projekty s řádově více než 200 bytovými jednotkami. Ceny starších panelových bytů v uplynulém čtvrtletí rostly více než u cihlových. Největší zájem byl již tradičně o malometrážní byty, a to zejména v univerzitních městech jako je Praha, Brno, Olomouc či Plzeň, kde existuje jejich potenciál následného pronájmu studentům,“ uvedl Petr Němeček.

 

 

HB Index v 1. čtvrtletí 2015 – Rodinné domy

 


HB Index v 1. čtvrtletí 2015 – Rodinné domy
Autor: Hypoteční banka


„HB Index u rodinných domů vykázal v uplynulém čtvrtletí nejmírnější nárůst ze všech segmentů trhu rezidenčních nemovitostí, přestože výstavbu v prvním kvartále letos podpořila i mírná zima. Do cen rodinných domů se již začíná promítat mírný nárůst cen stavebních materiálů. Na trhu je patrná mírně rostoucí nabídka developerské výstavby - převážně v oblasti řadových rodinných domů. I nadále pak setrvává zájem o rodinné domy ve zhoršeném stavu, které oslovují zákazníky nižší pořizovací cenou i možností postupných úprav dle vlastních představ. Stejně tak nadále přetrvává zájem o výstavbu nízkoenergetických domů podporovaných z programu Zelená úsporám,“ uzavřel Němeček.
 

HB Index v 1. čtvrtletí 2015 – Pozemky


HB Index v 1. čtvrtletí 2015 – Pozemky
Autor: Hypoteční banka


„Pozemky i nadále představují vůbec nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí. Jsou vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, u které navíc HB INDEX potvrzuje setrvalý mírný růst. Největší poptávka přetrvává u lokalit v okolí velkých měst. Zájem je však i o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí, které vlastníci pozemků nahrazují domácími čističkami, tepelnými čerpadly apod.,“ doplnil Němeček.

O HB Indexu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu.

Prodáváte nemovitost?

Chcete zde prodat vaší nemovitost? Stačí kontaktovat náš makleřský tým.

S realitní kanceláří A3 Reality jsem moc spokojená! Profesionální přístup a rychlé služby jsou hlavní přednosti.

— Stanislava Š., Kladno